TEKİRDAĞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Deniz Turizmi

Kumbağ, ilin önde gelen eğlenme ve dinlenme merkezlerinden birisidir. Turistik tesislerin, pansiyonların ve halk plajlarının yoğun olduğu bu yerde bulunan Ormaniçi Dinlenme Merkezi, yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

Barbaros, uzun kumsalları ve yeşil bağlarıyla kentin mesire ve sayfiye yerlerindendir. Son yıllarda sayıları artan turistik tesisler, bölgenin turizm potansiyelinin günden güne genişlemesinde önemli rol oynamaktadır.

Şarköy: 60 km kıyı şeridiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın en uzun 12. kumsalına sahip mavi bayraklı Şarköy ilçesi, yerli ve yabancı sporcuların gözde sörf merkezlerinden biridir. Şarköy Sörf Kulübü de bu ilçede 2008 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Kulüp bünyesinde sörf eğitimleri verilmektedir.

Kastro ya da Çamlıköy, Tekirdağ ilinin Saray İlçesine ait, Karadeniz kıyısında çadırlı bir kamp yeridir. Geniş plajı, akarsuyu ve yeşil doğası ile rağbet edilen bir mesire yeridir. Yöredeki 329 hektarlık karaçam ormanı 18 Nisan 1988 tarihinde Doğayı Koruma Alanı (Milli Park) olarak ayrılmıştır.

Alkaya Plajı

Tekirdağ - İstanbul karayolu üzerinde olup, şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. Dereağzı mevkiinde bulunan bu plajda restoran, büfe ve WC gibi üniteler mevcut olup, ayrıca 50 araçlık çadır yeri kapasiteli ve 50 araçlık otoparkı bulunmaktadır.