TEKİRDAĞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu'nun Turizm Haftası Mesajı

46.TURİZM HAFTASI 
Yaşanılacak Anlar…
Tekirdağ’da yaşamak / Tekirdağ’ı yaşatmak

    “Üç Kemaller Diyarı Tekirdağ"da 46. Turizm Haftasını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Turizmin önemi konusunda toplumda farkındalığı arttırmak, turizm bilincini geliştirmek, doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızı koruma kullanma dengesi içinde turizme kazandırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle Turizm Haftasını kutlamaktayız.
    Turizm, Türkiye'nin geleceğidir. Aynı zamanda Tekirdağ’ın da sanayi, ticaret ve tarımla beraber gelişmesi turizmdedir.
Turizm tüm dünyada barışın da temsilcisidir.
    Tekirdağ, birlikte yaşam kültürü konusunda Türkiye'nin en ileri kentlerinden biri olması yanında güvenli bir il olması, İstanbul'a yakınlığı, bozulmamış doğal dokusu, mavi bayraklı plajları, bağları, festivalleri, coğrafi işaretli ürünleri ve gastronomisi ile ilgi çekmektedir.
Tekirdağ, 1357 yılından beri devam ettirdiği birlikte yaşama kültürü, güler yüzlü insanları ve tüm ekonomik verileri ile çoktan Avrupa Birliği standartlarını yakalamış bir ilimizdir.
    Eko turizm, agro turizm, doğa turizmi, deniz turizmi, tarih ve kültür turizmi, sağlık turizmi, alışveriş turizmi, gastronomi turizmi, festival ve şenlik turizmi özelliklerini içinde bulunduran ilimizde bu yıl yazlıkçılarımızla beraber 3 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı beklemekteyiz. İlimizin 2023 yılı hedefi, 5 milyon turiste ev sahipliği yapmaktır. Aşağıda belli başlılarını sıraladığımız faaliyet ve potansiyelimiz sayesinde çok kısa sürede bu hedefimize ulaşacağımıza inanmaktayız.
 
• "Turizm Master Planı"nın tamamlanması ile Tekirdağ turizm yatırımcılarının cazibe merkezi olacaktır.
 
• Var olan yürüyüş rotalarımızın yanında Saray ilçemizde yeni oluşturulan yürüyüş rotamızın bitmesiyle yerli ve yabancı doğa yürüyüşçüleri ilimize akın edeceklerdir.
 
• Yeni oluşturulma çalışmaları devam eden mesire alanları ile başta Çamlıkoy olmak üzere tabiat parklarındaki yeniden düzenleme çalışmaları doğal turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olacaktır.
 
• Saray ilçemizdeki mağaraların turizme kazandırılması çalışmaları devam etmektedir.
 
• Gastronomi turizmine altyapı oluşturacak "Coğrafi İşaretli Ürünler"i arttırma çalışmaları paydaşlarımızla devam etmektedir.
 
• Başta Perinthos Bazilikası olmak üzere tarih ve kültür rotalarının hayata geçirilmesi ile ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiştir.
 
• Sağlık altyapımız ile Balkanlar'ın sağlık turizm merkezi olmaya adayız.
 
• Tekirdağ, altyapısı eko ve agro turizme en uygun ve İstanbul’a en yakın olan ildir.
 
• Tekirdağ yamaç paraşütü, yelken, dalış, bağ rotası, gastronomik unsurları gibi kendi değerlerini tanıtacak olgunluğa erişmiştir.
 
• Pandemi sonrası değer kazanan kamp, karavan turizmine en uygun koşullar İstanbul’un hemen yanı başında bulunan Tekirdağ’da mevcuttur.
 
Var olan turizm değerlerimizin ihyasında ve tanıtılmasında bize yol gösteren, ışık tutan başta Tekirdağ Valiliğimiz olmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımıza, ilçe belediyelerimize, Trakya Kalkınma Ajansımıza, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitemize, sektördeki paydaşlarımıza, turizm emekçilerine gönül dolusu teşekkürlerimi arz ediyorum.
    Turizm haftamızın en başta ülkemize sonra da Tekirdağ'ımıza hayırlı olmasını diliyorum.
 
Ahmet HACIOĞLU 
İl Kültür ve Turizm Müdürü
15 Nisan 2022
Tekirdağ